گیربکس اتوماتیک جک

گیربکس اتوماتیک جک S5 از نوع DCT است .

اگر با گیربکس های اتوماتیک آشنایی داشته باشید احتمالاً نام گیربکس دو کلاچه یا دابل کلاچ را شنیده اید.

در واقع DCT  مخفف کلمه Dual ClutchTransmission است که به آن دو کلاچه هم گفته می شود.

گیربکس اتوماتیک جک S5، در میان علاقه مندان به خودرو به گیربکس نیمه اتوماتیک هم معروف است.

این گیربکس عملکردی ترکیبی از نوع دستی و اتوماتیک دارد.

هدف از گیربکس DCT، به حداقل رساندن فاصله زمانی بین تعویض دنده است زیرا هر چه این زمان کم تر باشد خودرو شتاب بیشتری می گیرد.

در واقع این گیربکس امکان تجربه رانندگی راحت با مصرف سوخت کم را فراهم می کند.

اطلاعات کامل در مورد گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک جک S5 چگونه کار می کند؟

گیربکس اتوماتیک جک یا همان گیربکس DCT، کمی متفاوت تراز دیگر گیربکس های اتوماتیک عمل می کند. این گیربکس دارای دو شفت ورودی است که به کلاچ ها متصل شده اند.

دو کلاچ درگیربکس اتوماتیک جک، به صورت متحد در مرکز قرار دارند.

گیربکس اتوماتیک جک

در شفت ورودی یک چرخ دنده وجود دارد که نیرو را به موقع به قسمتهای مختلف انتقال دهد،در حقیقت این کار باعث می شود هنگامی که یکی از کلاچها درگیر است،کلاچ دیگر آزاد باشد.

مزیت دوکلاچه بودن

همان طور که گفتیم این گیربکس از دو کلاچ برای تعویض دنده استفاده می کند. در واقع کلاچ درونی کوچک تر بوده و برای دنده های زوج است ،کلاچ بیرونی نیز بزرگ تر بوده و برای دنده های فرد استفاده می شود.

در حقیقت تقسیم دنده به صورت زوج و فرد باعث می شود که گیربکس DCT،  انتخاب دنده مناسب و دلخواه را با سرعت بیش تری انجام دهد. از آنجایی که گیربکس های DCT، نیمه اتوماتیک هستند و مبدل گشتاور ندارند،بنابراین برای تعویض دنده نیازمند به یک سیستم هستند.

این سیستم در گیربکس جک همان سیستم الکتروهیدرولیک است که رانندگان می توانند تعویض دنده را هم به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک انجا م دهند.

گیربکس DCT، با کمک چندین کامپیوتر داخلی کار می کند.

این کامپیوترها امکان تعویض دنده به صورت اتوماتیک و خودکار را فراهم می کنند.

گیربکس اتوماتیک جک از کلاچ  چند صفحه ای مرطوب برای داشتن گشتاور بالا استفاده می کند و از طرف دیگر در گشتاورهای پایین، این گیربکس از کلاچ خشک استفاده می کند.

اگر با این دو نوع کلاچ آشنایی ندارید، با ما همراه باشید. در ادامه این دومورد را توضیح خواهیم داد.

کلاچ خشک

همان طور که از نامش پیداست، نوعی کلاچ است که در مایع(روغن) غوطه ور نمی شود و برای درگیر شدن از اصطکاک استفاده می کند. سر و صدا در کلاچ خشک در مقایسه با کلاچ مرطوب بیش تر است و با گذر زمان ساییدگی و فرسودگی بیش تری هم پیدا می کند.

کلاچ مرطوب

کلاچ های مرطوب به طور کلی دارای صفحات متعدد در گیربکس های DCT هستند که به آن ها کلاچ های چند صفحه ای هم می گویند.

این کلاچ ها در گیربکس اتوماتیک جک، دارای منبع روغن برای روانکاری و خنک سازی قطعات هستند.

این کلاچ ها به این دلیل که با روغن گیربکس در تماس هستند،می توانند گشتاورهای بالا را تحمل کنند.

اجزای کلاچ های مرطوب به علت غوطه ور شدن در مایع روان کننده، باعث کاهش گرما و اصطکاک می شوند.

در کلاچ های چند صفحه ای مرطوب، روغن گیربکس سطوح راتمیز نگه می دارد بنابراین عملکردی بهتر و عمر طولانی تری درمقایسه با کلاچ خشک دارند.

گیربکس اتوماتیک جک به علت داشتن بازده سوخت بهتر و شتاب زیاد همواره مورد توجه عموم افراد بوده است.

در واقع چون جریان نیرو از موتور به چرخ ها قطع نمی شود، مصرف سوخت به جریان نیرو از موتور به چرخ ها قطع نمی شود، مصرف سوخت به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

برخی از نتایج ها نشان می دهد که مصرف سوخت در گیربکس های DCT در مقایسه با سایر گیربکس های اتوماتیک، تا 10درصد کاهش پیدا می کند.

که از مزایای گیربکس اتوماتیک جک S5 که از نوع DCT است

  • مصرف سوخت کم تر

همانطور که گفتیم خودروهایی که از گیربکس DCT استفاده می کنند، جریان انتقال قدرت در آن ها به صورت پیوسته و بدون صرف نیرو انجام می شود. بنابراین خودروهایی که مجهز به این گیربکس هستند مصرف سوخت شان بسیار پایین است.

  • استفاده راحت و آسان برای راننده

گیربکس اتوماتیک جک S5 و سایر خودروهای مجهز به گیربکسDCT، چون شتاب مناسبی دارند رانندگی را بسیار لذت بخش می کنند. همچنین در این سیستم مقدار ضربه و شوک در هنگام تعویض دنده به حداقل رسیده است.

  • مصرف سوخت کم تر

همانطور که گفتیم خودروهایی که از گیربکس DCT استفاده می کنند، جریان انتقال قدرت در آن ها به صورت پیوسته و بدون صرف نیرو انجام می شود. بنابراین خودروهایی که مجهز به این گیربکس هستند مصرف سوخت شان بسیار پایین است.

  • تعویض دنده سریع

 از مهم ترین مزایای گیربکس دو کلاچه این است که فاصلۀزمان را در هنگام تعویض دنده به حداقل می رساند. قابلیتدیگر این سیستم، انجام دنده معکوس است که به راحتی وبدون مکث انجام می شود.

معایب گیربکس اتوماتیک جک S5

همۀ سیستم ها در کنار مزایای خود معایبی هم دارند. گیربکس اتوماتیک جک S5  هم از این قاعده مستثنی نیست. از جمله معایبی که می توان به آن اشاره کرد، ابعاد نسبتا بزرگ، هزینۀ تولید بسیاربالا و وزن بالای این سیستم است.

مشکلات گیربکس اتوماتیک جک S5

1) در تعویض دنده

یکی از رایج ترین مشکلاتی که رانندگان با گیربکس DCT دارند،تاخیر در هنگام تعویض دنده است. معمولا رانندگان هنگامی که می خواهند به صورت خیلی آهسته از حالت سکون حرکت کنند،احساس می کنند تعویض دنده با تاخیر انجام می شود. به همین علت افراد برای شتاب بیش تر، گاز را فشار می دهند. در اینجا دنده به صورت ناگهانی درگیر می شود و خودرو مطابق دور موتور شتاب می گیرد. این مشکل بیش از هر چیزی مربوط به ناآشنایی با عملکردسیستم گیربکس اتوماتیک جک S5 است. در حقیقت نرم افزار گیربکس DCT، برای انتخاب دندۀ صحیح به زمان نیاز دارد و گاهی ممکن است این کار را با تاخیر انجام دهد.

2) لرزش کلاچ خشک

برخی از گیربکس های DCT، مشکل لرزش کلاچ را به خصوص در هنگام تعویض از یک دنده پایین به دنده های دیگر را دارند. در واقع فرسودگی و ساییدگی شفت ورودی باعث نفوذ روغن به داخل محفظۀ کلاچ و آلودگی سطوح کلاچ خشک می شود.

عوامل موثر بر لرزش کلاچ داخلی (اصطکاک و…)، خارجی (گشتاور موتور، فشار روغن و…)

یکی دیگر از دلایلی که موجب لرزش کلاچ خشک در گیربکسDCT می شود، نقص در اجزای داخلی گیربکس است. اگر این مشکل را دارید، برای حل آن به شما توصیه می کنیم که حتما خودرو را به تعمیرگاه جهانی ببرید.

3) آلودگی مایعات

کلاچ های چند صفحه ای در گیربکس اتوماتیک جک S5 به علت غوطه ور بودن در روغن گیربکس، می توانند مواد آلوده را در روغن رسوب دهند. به همین علت این کلاچ ها بیش تر به تعویض روغن نیاز دارند. اگر روغن آلوده در کلاچ های مرطوب ، به طور منظم تعویض و بررسی نشود باعث گرم شدن بیش از حد گیربکس می شود و برروی سایر قطعات گیربکس هم تاثیر می گذارد. بنابراین ممکن است شما مشکلاتی مانند لرزش گیربکس، ایجادصداهایی مانند ناله و تاخیر در تعویض دنده را تجربه کنید.

عملکرد بهتر گیربکس اتوماتیک جک S5، به روغن آن بستگی دارد. برای روان عمل کردن گیربکس و انتقال بهتر نیرو به چرخ ها لازم است که سرویس های دوره ای و تعویض روغن را جدی بگیرید.

4) مشکلات سوئیچ

بسیار کم اتفاق می افتد که در هنگام چرخاندن سوئیچ در خودروهای امروزی، خودرو استارت نخورد اما نمی توان این مشکل را نادیده گرفت.

خرابی و فرسودگی سوئیچ و ماژول کنترل، برروی ارتباط آن ها با یکدیگر تاثیر می گذارد. به همین علت در هنگام استارت زدن ممکن است خودروی شما روشن نشود.

در خودروهای اتومات احتمالاً دنده در حالت پارک و یا خنثی (خلاص یا N) قرار نگیرد و یا ممکن است حالت دنده خنثی در این خودروها مشکلی پیدا کرده باشد.

در این صورت بهتر است دنده رادر حالت پارک قرار دهید و دوباره امتحان کنید.

گیربکس اتوماتیک جک J5

گیربکس اتوماتیک جک J5، از نوع AT است. همانطور که می دانیدگیربکس های اتوماتیک پیچیده ترین قسمت در خودرو هستند.

قسمت های اصلی گیربکس های اتوماتیک (AT) شامل موارد زیر می شوند:

مبدل گشتاور (توربین و…)

کامپیوتر مرکزی (ECU)، شیرهای برقی یا سلونوئیدها

کلاچ گیربکس اتوماتیک (توجه داشته باشید که این کلاچ در زیر پای راننده نیست)

چرخ دنده های گیربکس اتوماتیک

بررسی قسمت های اصلی گیربکس های اتوماتیک (AT)

این چهار قسمت در گیربکس اتوماتیک جک J5 با هماهنگی خاص و به صورت دقیق با یکدیگر کار می کنند. تا هنگامی که در یکی از این قسمت ها مشکلی ایجاد نشود، رانندگی شماراحت  و دلپذیر خواهد بود.

این چهار قسمت در گیربکس اتوماتیک جک J5 با هماهنگیخاص و به صورت دقیق با یکدیگر کار می کنند. تا هنگامی که در یکی از این قسمت ها مشکلی ایجاد نشود، رانندگی شماراحت  و دلپذیر خواهد بود.