تعمیر گیربکس سوناتا، کار تخصصی و گیر بکس آن دارای  ۶ سرعت است.

گیربکس خودرو یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن است.

گیربکس ، سرعت موتور را تنظیم می‌کند و قدرت موتور را به چرخ‌ها انتقال می‌دهد. همچنین یادآور شدیم ماشین‌هایی که گیربکس اتوماتیک دارند، به مراقبت بیشتری نیاز دارند، زیرا هزینه نگهداری این نوع گیربکس بسیار بالا است. هیوندای سوناتا  دارای گیربکس اتوماتیک ۶ سرعت است.

مشکلات عمده  در تعمیر گیربکس سوناتا 

کمبود روغن در گیربکس

اگر روغن در گیربکس ،کمتر از حد معمول باشد ، حرکت خودرو دچار اختلال می شود زیرا نیروی لازم به درستی از موتور به چرخ ها منتقل نمی شود.

خشک شدن و آسیب به بلبرینگ 

بروز این مشکل سبب می‌شود تا موتور صدایی شبیه زوزه بدهد. که باعث فرسایش، زبری، شکستگی و یا خرابی در دنده گیربکس خواهد شد

تقه زدن در گیربکس سوناتا

اگر گیربکس خودرو شما کثیف باشد و یا بدون روغن مانده باشد ، ساعت انتقال خودکار ، سوپاپ اطمینان و کلاچ خودرو خراب شده باشد ، اتصالات در گریبکس شل شده باشد و در سوپاپ یا شیر برقی آن ضعف وجود داشته باشد ، شما احساس خوهید کرد گریبکس خودروتان تقه می زند.

تعمیر گیربکس سوناتا

گاز هرز خوردن گیربکس

اگر در گریبکس به مقدار کافی روغن نباشد ، صفحه کلاچ مستهلک و فرسوده باشد و یا در کاسه کلاچ روغن کافی نباشد در این صورت گیربکس گاز هرز می خورد.

خلاص شدن گیربکس 

اگر احیانا” اویل پمپ بریده شود ، توربین دچار شکستگی شود ، پلوس هرز شود ، چرخ دنده های داخلی گیربکس دچار خرابی شوند و یا روغن در گیربکس به مقدار کافی نباشد شما شاهد خلاص شدن گیربکس خواهید بود.

لرزش خودرو هنگام حرکت

خرابی موتور در خودرو شما و یا خرابی پلوس و یا صفحه کلاچ سبب لرزش خودرو در هنگام حرکت می شود.

روغن مناسب گیربکس

روغنی که در گیربکس خودروهای اتوماتیک ریخته می شود با سایر روغن ها متفاوت است.

در یک خودرو با گیربکس دستی ، معمولا” از روغن واسکازین استفاده می شود ، اما برای خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک ، مانند هیوندای سوناتا یا کیا اپتیما باید از روغن مخصوص گیربکس استفاده کرد.

که معمولا توسط شرکت تولیدکننده خودرو اعلام می شود ، لذا دقت کنید که از روغن گیربکس مناسب برای خودروی خود استفاده کنید.

مقدار روغن گیربکس مورد نیاز جهت تعویض ، به مدل هر خودرو بستگی دارد و ممکن است بین ۶ تا ۹ لیتر ، بسته به مدل خودرو ، لازم باشد.توصیه می شود روغن گیربکس را با یک دستگاه کاملاً اتوماتیک تعویض کنید.

زیرا در هنگام تعویض روغن با دستگاه کاملاً اتوماتیک، روغن کهنه ، کاملا” از جعبه‌دنده خارج  می‌شود و روغن سالمی که توسط دستگاه تزریق می‌شود، دقیقاً برابر با ظرفیت واقعی گیربکس است .

سرویس گیربکس سوناتا

با توجه به اهمیت نقش گیربکس استاندارد در سلامت و کارایی هر خودرویی لازم است در زمان های توصیه‌شده ، برای سرویس خودرو خود اقدام کنید ، زیرا سرویس به موقع در افزایش بهره‌وری و کارایی سیستم خودرو نقش مهمی دارد.

از طرفی سرویس به موقع از بروز مشکلات و خرابی های بزرگتر جلوگیری می کند.

باید توجه داشته باشید که سرویس خودرو های مختلف با هم متفاوت است و حتی دو خودرو که تولید کننده یکسانی هم دارند لزوما” از نظر زمان سرویس با هم برابر نیستند به همین دلیل مطالعه دفترچه راهنما برای سرویس دوره ای خودرو و تعویض روغن گیربکس را جدی بگیرید.

کلام آخر

از آنجا که تشخیص علت مشکل در خودروهای اتوماتیک و جدید ، نیاز به مهارت دارد و یک تعمیرکار باید با استفاده از تجربه و علم خود ، به تشخیص درست برسد.

لذا تعمیرگاه تخصصی نوین کار با کادری حرفه ای و با تجربه و البته با بکارگیری ابزارهای تخصصی و مورد نیاز می تواند به درستی و در سریعترین زمان عیب یابی و تعمیر گیربکس خودرو شما را انجام دهد.

جهت هرگونه سوال و مشاوره با آقای جهانی در تماس باشید :: 424 11 18 0912  ::